Artvin'deki bu ağaç belki de en eski armut ağacı

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
VİP Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
339
Tepkime puanı
741
Türkiye'nin en çok sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de nedir biliyor musunuz dostlar? Her şeye rağmen Türkiye'de her zaman keşfedilecek şeylerin olmasıdır. Bunlardan bir tanesi de birazdan haberini paylaşacağımız Artvin'deki armut ağacıdır.

armut1.jpg

Artvin’de 2,1 metre gövde çapına sahip armut ağacının 1.500 ila 2.000 yaşında ve dünyanın en yaşlı armut ağacı olduğu düşünülüyor.
18,5 metre boyundaki ağacın tescillenmesi için çalışma başlatıldı.
Artvin’in Şavşat ilçesi Yoncalı köyünde dünyanın en geniş çaplı ve yaşlı armut ağacı tespit edildi. Yoncalı Köyü sakinlerinden Güllizar Altun’a ait evin bahçesinde asırlardır meyve veren armut ağacı köy halkı tarafından korunuyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, ülkemizin ve dünyanın en yaşlı armut ağacını Artvin Şavşat Yoncalı köyünde tespit ettiklerini belirtiyor.
Tüfekçioğlu, “Dünyada ABD’de bir armut ağacı var, yaklaşık 410 yaşında Romanya’da 610 yaşında bir armut ağacı olduğunu bilgilerimizde mevcut. Buradaki ağaç dünyadaki en yaşlı armut ağacı olarak gözüküyor. Gerçekten muhteşem bir ağaç. Halen canlı ve armut vermeye devam ediyor. Burada korunmuş olması büyük bir şans. Genetik kaynak olarak da çok önemli. Bu ağaçlardan tohum alma genetik çalışmalar yapma noktasında çok önemli.” diyor.


Başlı başına bir Turizm özelliği olabilecek olan ağacın tanıtımı eğer iyi yapılırsa bölgeye güzel bir turist akımı da olabilir.
 
Üst Alt