Bir arkadaşa cevap

sedegor

Süper Moderator
Katılım
21 Şub 2020
Mesajlar
254
Tepkime puanı
676
Puanları
92
Bak güzel kardeşim o dedigin Rumlar Ermeniler her zaman dedelerinin malına gelir. Ama hiç bir zaman burda malım var deyip gösterdigi yada imâ ettigi yerde degildir malı. Suçlarıda yok hani, çok kez gelmişler bizim Türkler yeri ögrendik nasıl olsa söyledi diye adamları köyden, semtten kovmuşlar uzaklaştırmışlar. Hatta neler neler yapanlar var keşke kovmakla bıraksalar. Paylaşmayı bilmeyene ne az düşer nede cogunu bulabilir. Duyarsın okursun yazan çok olur ezbere, Ermeni evinde Rum evinde define nerde olur diye o okudugunun dogru yanları olsada bir kaide teşkil etmez. Gömen kişi sen olsan kimse bulamasın diye elinden geleni yaparsın. Adam gidiyorsa evden dışarıya gömer, gitmemiş yada gitmesi muhtemel yani belli degilse ya eve yada evden gördügü bir yere gömer. Ama evininin köyünün cevresindedir. Hatta arazide tarlasında veya hikayesi önemi kutsallıgı olan bir yerin etrafına bile gömebilir. Bu durumda Adam köylüye gelmez araziye kendi gider. Köylüye geldiyse Ev, ev cevresi yada köy içi ve cevresinde demektir. Yani bu tür yerleri bulmak zordur belgesiz bilgisiz. Muhtemel ev ve cevresi için okudugun yazılara göre hareket etsende milyonda bir umuttur sonuca ulaşman. Çok iyi bilmen gerekir bunların mantıgı ve saklama yöntemlerini ve çok ugraşman gerekir. Cevredeki mezarlık su gözeleri siyah taş beyaz taş sal taşı bahce duvarları agaçlar, ev kapı eşikleri kiler şümüne ambar duvarlar hatta tavan yani hemen hemen her yer muhtemel nokta teşkil eder. Demekki geleni kovmak yerine adam gibi paylaşmayı arzu etmek dogru yoldur. Tabi bundan sonra gelen olursa.

Ve şahıs gömüsü hariç kimse gelip malımız var alalım demez kolay kolay. Ya Can borcu ya Namus borcu harici. Adamın üç beş kilo dede malı vardır ona gelir, digerlerinin çogu ahidlidir, geldiginin davranışını göze alarak emin olursa güven varsa alır aksi takdirde gösterdigi burda malım var dedigi yere bakmak bile gerekmez. Tek şey dogrudur evet orda vardır ama hadi alalım desen dahi inan kendi dahi zor bulur. Çünkü neler neler degişmiş.

Benim bu tür yerlere gittigim çok olmuştur belgeyle bilgiyle, ama hiç bir yer oldugu gibi kalmamıştı. Ne patika yollar ne taşlar ne evler :( ev yerinde dursada tarifi bulmak bile zor ayakta duran evde. Kısacası çok vakit ayırmak gerekiyor birde nasip işi her zamanki gibi.

Her bir asırda evini terk yurdunu terk edenler olmuştur bu cografyada sadece bir asır öncesinede takılmayın. Geridede coğu malını götürmedi ekmek yapıp içinde taşıyanda olsada coğu duruyor ve tesadüf bulunanda çok hiç akla gelmeyen yerde , örnek hızarhaneye giden bir ardıç kütük içinde :( yani münencim işi desek onlarada ben güvenmem :(

Kısacası gelen kovulmuşsa unutmak iyidir. Bu arada geleni kovan arkadaş degil başka biriymiş.
 
Son düzenleme:

LÜTFEN KAYIT OLUNUZ!

Kayıt olarak bize soru sorabilirsiniz

Kayıt Ol
Üst Alt