Bizon Mumyaları nedir? Nerededir? Bizn Mumyaları ne hakkında bilgiler veriyor?

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
VİP Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
339
Tepkime puanı
741
28.000 yıldan fazla bir süre önce, bir bozkır bizonu (Bizon priscus) bugünkü Alaska sınırlarında öldü. Bedeni, bilim insanları tarafından 1951’de keşfedilene kadar sürekli don tabakası sayesinde korundu. Bizon şu anda Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde ve sanal bir turla veya müze yeniden açıldığında görülebilir.
bison1.jpg

Bu bozkır bizonu mumyası, 1970’lerde Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ne bağışlandı. Şu anda müze izleyicileri sanal bir tur sırasında bunu çevrimiçi olarak görebiliyor. C: Michelle Pinsdorf, Smithsonian
Yale Üniversitesi ve müzenin Paleobiyoloji Bölümü’nden bir paleontolog olan Dr. Advait Jukar, “Alaska’da bulunan mumya, neredeyse eksiksiz birkaç bizon mumyasından biri. Daha iyi korunmuş bizon mumyalarımızın çoğu Sibirya’dan geliyor.” diyor.
Ancak bu örnek, nesli tükenmiş bir türün büyüleyici bir örneğinden daha fazlası. Bizon ve diğer donmuş mumyalar, insanların biyosfer ve iklim sistemi üzerindeki etkisiyle tanımlanan bir dönem olan Antroposen başlamadan önce biyoçeşitliliğin nasıl geliştiğini ve iklim değişikliğine nasıl tepki verdiğini anlamak isteyen araştırmacılar için değerli bilgiler içeriyor.

bison3.jpg

Kaynak : arkeofili
 
Üst Alt