Definecilik Ruhsatı nasıl alınır? Define Arama ruhsatı nasıl alınır?

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
258
Tepkime puanı
611
Başıkta hem definecilik ruhsatı nasıl alınır? ve Define Arama ruhsatı nasıl alınır diye iki başlık atmış gibi görünsem de aslında anlatacağım konu tektir. Başlığı bu şekilde yazmamın sebebi define ruhsatı almak isteyen arkadaşların bu iki soruyu da Google'da yazarak aramalarından kaynaklanmaktadır. Ben de kendilerine her iki soruyu aradıklarından da biz yardımcı olalım diye başlığı bu şekilde yazmaya karar verdim. Neyse daha fazla gevezelik yapmadan önce define ruhsatı nasıl alınır? sorusunun cevabına bakalım:

Kültür Bakanlığı'nın 2863 Sayılı Yasa'ya uygun olarak 1984 yılında çıkardığı yönetmeliğe göre, izinli olarak define aranabiliyor. Buna göre, belirli bir yerde define bulunduğundan şüphelenen kişi, en yakın mülki amire(kaymakamlık) define aramak için dilekçeyle müracaat etmeli. Başvurunun yapıldığı kaymakamlık veya valilik, konuyu bölgedeki müzeye intikal ettiriyor ve define aranacak yerin 1/500 ölçekli haritası çıkarılıyor. Ölçeği çıkarılan harita, daha sonra ilgili belediyedeki yetkili kişilerce, il bayındırlık müdürlüğüne onaylatılıyor. Bu arada arazinin çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları da dosyaya ekleniyor. Define aranacak yerin sahibi gerçek ve tüzel kişiler ise noter onaylı muvafakatname vermeleri, eğer arazi kamu malı ise orman veya milli emlak müdürlüğünden muvafakatname alınması gerekiyor. Dosyanın müze müdürlüğünce de incelenmesinden sonra bir uzman, araziye giderek incelemelerde bulunuyor. Bu arada verilen 'Define Arama Ruhsatı'nın süresi 1 yıldır.

Yukarıda definecilik ruhsatının nasıl alındığını parmaklarım el verdikçe yazmaya çalıştım. Göründüğü gibi böylelikle biz aslında definecilik yasal mı? Yasal definecilik nasıl yapılır gibi sorulara da cevap bulmuş olduk.

Umarım faydalı olmuşumdur, herkese iyi forumlar...
 

LÜTFEN KAYIT OLUNUZ!

Kayıt olarak bize soru sorabilirsiniz

Kayıt Ol
Üst Alt