Psilosibin nedir? Nerelerde kullanılmıştır?

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
VİP Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
664
Tepkime puanı
1,590
Puanları
92
Merhaba arkadaşlar bir süredir ataleti üzerimden atarak tekrar yazmaya başladım ve bunun da etkili bir konu olmasını istedim. Dolayısıyla çoğu kişinin bilmediği bir konu olsun dedim. Birazdan anlatacağım mantar türünü belki ismiyle çıkaramamış olabilirsiniz ancak arazilerde aşağıdaki fotoyu mutlaka görmüşsünüzdür. :D psilosibin.jpg

Günümüzdeki görünümü böyle olsa da antik çağlarda belki biraz değişlenlik göstermiş olabilir. Peki nedir bu psilosibinin hikmeti ve bir define sitesinde ne işi var bunun gelin bu konuya biraz derinden bakalım.

Antik dönemlerde ve bu gün ki gibi hırsızlık en savunmasız yerlere çok rahat uygulanabilmekte idi.O mantıkla bakıldığında mezarına hediyeleri ile gömülen şehrin ileri gelen yada statüsü yüksek kişileri hedef halinde idi.Mezar hırsızlarından korunmak isteyen yakınları ise mezarlarını korumak için çeşitli yöntemlere başvururlardı.Bu yöntemler ölüm tuzaklarından,korku unsuru taşıyan önlemlere,hatta hayaller görülmesine sebep olan halüsinasyon mantarlarının kurutulmuş tozlarına yada spor tozlarına kadar çeşitlilik gösterebilirdi. İşte Psilosibin de bu amaçla kullanılan bir mantardır.

Psilosibin doğada bulunan ilk fosforlu indol bileşiğidir. Kimyasal yapısı beyin tarafından salgılanan serotonin maddesine çok benzer. Psilosibin vücutta psilosine dönüşür ve merkezi sinir sistemi üzerine etki eder. Halüsinojen etki yapan psilosibinin dozu kişiye göre 5-50 mg arasında değişir. Bugüne kadar kullanıldığı kaydedilen en yüksek doz 120 mg?dır. Kurutulmuş Psilocybe mexicana mantarı % 0,2-0,4 psilosibin içerir. Halüsinojen etkiyi elde etmek için 2-4 g yeterlidir. Mantar sporları solunduktan sonra 30-60 dakika içinde etkisi görülmeye başlar. İlk belirtiler gözün odak yapmakta güçlük çekmesidir. Daha sonra renkli hayaller, parlak renkler görülmeye başlanır, zaman kavramı yok olur, birkaç dakika saatler gibi gelir. Bu sırada kişi konuşabilir ve gördüğü hayalleri anlatabilir. Bu etkiler 2-4 saat sürer. Psilosibinin, insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak araştırılmış ve LSD?nin etkilerine çok benzediği saptanmıştır. Tüm maddelerde olduğu gibi meydana çıkan etkiler, kullanılan dozun miktarına, kullanıcının kişilik yapısına ve ilacın alındığı ortama göre değişiklik gösterir. Genellikle 20-30 mantarlık bir doz güçlü bir "trip" meydana getirir. Büyülü mantarlar, düşük dozlarda cannabisinkinden (esrar) farklı olmayan bir relaksasyon hissi oluşturur.

Dolayısıyla günümüzde de mezar cinli, şunu gördüm, vay anam oradan şu çıktı, bu göründü gibi ifadeleri kullanan kişilerin de bir ihtimal bu sihirli mantara maruz kaldıklarını söyleyebiliriz.
 
Üst Alt