Sidamara Lahdi

GÜLBAHÇELİ

Süper Moderator
Katılım
4 Mar 2020
Mesajlar
288
Tepkime puanı
540
Sidamara Lahdi

Sidamara Lahdi
, Sidamara (Sarcophagus) Milattan Sonra 3. yüzyıla ait Antik Lahit, Konya Karaman-Ayrancı Ambararası Köyü Ambar Höyük’te 1898 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkan ve dünyanın en büyük lahti (25 ton) olarak bilinen Sidamara Lahdi önce Konya Arkeoloji Müzesinde sonrasında Osman Hamdi Bey isteği üzerine, 1901 yılında Halil Ethem Bey tarafından İstanbul’a götürülen lahit, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Sidamara salonunda sergilenmeye başlamıştır.

Sidamara Lahdi, mermer lahdin boyutları ise gerçekten devasadır. Yükseklik 313 cm, Uzunluk 381 cm, Eni ise 200 cm olarak hesaplanmıştır.

Sidamara Lahdi Tarihçesi ve Özellikleri
Osman Hamdi Bey bu Lahdi incelemek için gelir ve İstanbul’a taşınmasını ister, ancak 3 metre yüksekliğinde ve 32 ton ağırlığında olan bu dev lahdi yerleştirebilecek vagon bulunamaz. O yıllarda Osmanlı Demir yolları şirketinden destek istenir. Çözüm ise bir Lokomotif’in bölümlerinin sökülmesiyle, uygun bir çatı yaparak, Lahit taşınmaya elverişli hale getirilir. Taşınma sırasında devlet görevlileri hazır bulunup, 3 Haziran 1901 günü Müze-i Hümayun yetkilileri ile İstanbul’a zorlu bir yolculuktan sonra ulaşır.

Sidamara Lahdi üzerindeki süsleme ve tasvirler ile kendisinden sonraki Lahitler için bir grup lideri olmuştur. Kendisi gibi sütunlu lahitlere de Sidamara tipi lahitler denmeye başlanmıştır. Sidamara Tipi Lahitlerin kökeni genelde Anadolu’da çok bulunduğundan dolayı Anadolu’da yapıldığı yani kaynağı burasıdır denebilir.

Sütunlu lahitlerin harika örneklerinden biri olan Sidamara Lahdi kapağı, adeta yatak gibi tasarlanıp, lahdin sahibi erkekse karısı ile birlikte, kadınsa yalnız olarak uzanır şekilde kabartmaları konurdu. Sidamara lahdinin kapağında lahit sahibiyle karısı yatakta yatar gibi uzanmışlardır.

Fakat Lahdin üzerinde eros başı figürü koparılmıştı. Bu eksik parçanın İngiltere’nin Londra şehrindeki Victoria ve Albert Müzesinde sergilendiği öğrenildi. Bu parça ise 1879 yılında İngiltere Konsolosu ve Arkeolog Sir Charles Wilson eşiliğinde yapılan bir kazıda çıkarılıp, gizlice İngiltere’ye götürüldüğü söylenmekte. Zaten Victoria ve Albert Müzesine Charles Wilson’un torunları vermiş. En azından tek başına bir anlamı olmadığını öğrenebilmişler. Kültür ve Turizm Bakanlığı geri istese de herhangi bir etkileşim olmamıştır

sidamara-lahdi-fotograflar-1-gelgez-700x420.jpgsidamara-lahdi-fotograflar-3-gelgez.jpgsidamara-lahdi-fotograflar-5-gelgez.jpgsidamara-lahdi-fotograflar-6-gelgez.jpgsidamara-lahdi-fotograflar-7-gelgez.jpg
 
Üst Alt