Türbe zannedilen antik mezar bakıma muhtaç

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
VİP Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
339
Tepkime puanı
741
Yani bu haberi ilk okuduğumda güleyim mi yoksa yadırgayayım mı bilemedim arkadaşlar. Ama ilk işim paylaşmak oldu emin olun :D

Marmaris’te uzun yıllar boyu türbe sanılarak adak adanan, daha sonra antik olduğu anlaşılan mezar, bakımsızlıktan kötü durumda.
Muğla’nın Marmaris ilçesinde yıllarca türbe sanılan ve sonrasında yapılan araştırmalarda mitolojik bir savaşçıya ait olduğu belirlenen Piramit Mezar bakımsızlık nedeniyle harap durumda.
Marmaris Turgut Mahallesi’nde bulunan Piramit Mezar, bölge insanları tarafından yıllarca türbe sanılarak adaklar adandı, dualar edildi.
Hydas Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Piramit Mezar, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.06.1990 tarih ve 1390 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edildi.
2.300 yıl önce yapıldığı belirlenen mezar, içinde yapılan kaçak kazılar sebebiyle harabeye dönerken, mahalle sakinleri tarihi mezarın bakımının ve restorasyonunun yapılmasını istiyor.

Piramit mezarın yazıtında Grekçe şu sözler yazıyor:
“Siz beyaz dişli hayvanlar, her zaman size öngörülen yerde kalın. Çünkü ben en yukarıda her şeyi gözetleyeceğim ki hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin. Çünkü bu, savaşta ölen ‘Diagoras’ isimli bir adamın ve örnek çocuklar yetiştirmesiyle kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün, babasının Aristomakha olarak isimlendirdiği tanrılarla kıyaslanası karısının mezarıdır.”
 
Üst Alt