Yakın geçmişten İlginç bir define hikayesi

DefineRuhu.Com

Yönetici
YÖNETİM
VİP Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
339
Tepkime puanı
741
1795 yılında Daniel McGinnis adındaki genç, Oak Adasında, geziniyordu, yerde tuhaf yuvarlak bir çöküntü görünce merak etti, bu bölgeyle ilgili korsan hikayeleri duyduğundan, eve gidip ertesi gün arkadaşlarını da alıp kuyuyu araştırmaya karar verdi.
Birkaç gün Daniel ve arkadaşları burada çalşıtılar, 2 metre aşağıda ilginç taşlarla karşılaştılar, kazdıkça taştan başka bir şey bulamadılar evlerine döndüler ama yine de araştırmaya devam etme kararı aldılar.

Üç arkadaş 8 yıl sonra tekrar bir araya glediler, yanlarında bir de Onslow şirketini almışlardı, yine kazmaya başladılar, epey kazdılar ve sonunda bir şeylerin yazılı olduğu bir taş buldular.

kazıya devam edince içeri su dolmaya başladı, ertesi gün su o kadar yükseldi ki, pompalara çalışmadı, ertesi yıl aynı yere paralel yeni bir çukur kazdılar. Yine su dolunca araştırmalara 45 yıl ara verildi.

Bubi tuzağı!
Sonra çukurda zekice düşünülmüş bir bubi tuzağı ortaya çıktı. Onslow Şirketi kazınca tesadüfen bir su kanalı ortaya çıkardılar, suyu boşalttıkça deniz suyu yeniden dolduruyordu, kimler planladıysa ki, bilinmiyor, burasını kazmayı önlemek için konulan engeller bu kadarla bitmeyecekti.


1849?da başka bir şirket, Truro Şirketi hazine için araştırmaya koyuldu, metrelerce kazdılar ama yine ortalığı sular seller kapladı. Buraya ne gömüldüğünü anlamak istediler, merkezden örnekler aldılar. kütükler, meşe, tekrar kütük, sonra metal parçalar buldular, sonra hep bu şekilde devam etti, parayla dolu 2 sandık gömülü olduğuna karar verdiler, kazdıkça yine meşe kütükleri ve hindistan cevizi lifleri buldular

Bir kazıda sanki bir zincir parçası gibi üç küçük altından bahsedildi ama ne olduklarını kimse bilmiyor.

1850?de Truro şirketi paralel bir çukur ve oradan da tünel açma planlarıyla yine döndü, ama tünel açtıkça yine içeri su hücum etti, pompalar getirdiler ama suyu boşaltmak imkansızdı, bu arada suyun kumsalın dışından geldiğini fark ettiler. Bu başka şaşırtıcı bir keşfe yol açtı kumsal yapaydı.

Çukur planlayanlar bir tür kanalizasyon sistemi yapmışlardı, kumsal üzerinde tıpkı bir elin parmaklarına beziyordu. Her parmak bir kanaldı, kumların altında ve kayalarla çevrelenmişti, kanallar kayalarla, kaplıydı, kimi yerde parke taşlar, kireç harcı, ladin ağacı kerestesi, meşe kütükleri ve hindistan cevizi liflerinden katmanlara rastlıyorlardı, şirket o zaman şöyle bir çözüm düşündü kumsaldan gelen su akışını engelleyeceklerdi ve hazineye ulaşacaklardı bir baraj yapmaya teşebbüs ettiler, fakat bir fırtına çıktı ve baraj bitmeden yıkıldı, sonra bir plan daha yaptılar ama bu da işe yaramadı ve Truro şirketi bir daha uğraşmadı.

1861 de başka bir şirket Oak Island Association işe koyuldu ama yine sular doldu..yıllarca farklı şirketler bu esrarı çözmeye çalıştılar ama bir şey elde edemediler.

Hatta su akışını engellemek için dinamit kullandılar, bu da işe yaramadı.

Daha sonra çukurun dibinde çimento bir yer altı odası bulundu, içeride tahtalar, bilinmeyen bir madde, metal parçalar filan vardı, sonra küçük parşömenlerde ?v?, ?ui? ?wi? harfleri yazılıydı, bunların ne olduğu anlaşılamadı

1900 ve 1936 da çeşitli araştırmalar yapıldı yine başarısızlıkla sonuçlandı

1936?da Gilbert Hadden ve Fred Blair ise kazı yapınca üzerinde garip yazılar olan taş buldular ayrıca keresteler ortaya çıktı..bu kerestelerin çok daha büyük bir inşaatını kalıntıları olduğu sanılıyor


Trajedi

1938'de hazine avcısı Erwin Hamilton işe koyuldu, ama bir şey bulamadı 1959?da Bob Restall ve ailesi adaya geldiler, üzerinde 1704 yazılı bir kaya buldu, diğerleri bunun eski araştırmacıların yazmış olduğuna inandılar, 1965'de kazı yaparken Bob bayıldı ve çukurun içindeki suya düştü, oğlu Bobbie ve iki işçi onu kurtarmaya çalıştı, dördü de öldüler.

1965'te Bob Dunfield iş makineleri kullandı, buldozerler, vinçler getirdi..yine bir sonuç elde edilmedi, 1967'de bir çift makas bulundu, bunların İspanyol-Amerikan yapımı ve muhtemelen 300 yıllık olduğu anlaşıldı ayrıca kalp şeklinde bir taş bulundu.

1976 yılında işin içine kameralar girdi, metrelerce aşağıya kamera uzatıldı, üç hazine sandığı ve suda yüzen bir insan cesedi bulundu. Aşağıya dalgıçlar gönderildi ama güçlü akıntıdan bir şey göremediler. Sonra çukur kendiliğinden çöktü ve bir daha açılmadı.

Günümüzde Blankenship ve Triton şirketi hala bu konuyla ilgileniyor. Herkes orada bir hazinenin gömülü olduğuna inanıyor ama nasıl çıkartılacak?
 
Üst Alt